Wereldwijd samenwerken voor circulaire verandering: terugblik op het Circular Ambassador Program – Train-the-Trainer editie

woensdag 11 juni 2025

Van 12 tot 16 mei 2025 werd Mechelen het bruisende middelpunt van circulaire ambitie. We verwelkomden 36 deelnemers uit 12 landen voor de internationale editie van het Circular Ambassador Program (CAP) – Train-the-Trainer. Dat deelnemers uit onder andere Zuid-Afrika, Hongkong, Amerika en Marokko naar Mechelen kwamen, toont hoe internationaal en impactvol dit programma inmiddels is geworden.

Na drie succesvolle Belgische edities van CAP, was het tijd om onze kennis en methodiek verder te delen. Samen met onze  organiserende partners The Argonauts, Möbius, en VITO, gingen we internationaal met als doel: professionals versterken zodat zíj de trainers van de toekomst worden.

Het programma: van online fundament tot een intensieve bootcamp

De training begon met twee online dagen waarin de basisprincipes van de circulaire economie en de cases werden verkend. De echte magie ontstond echter tijdens de vijfdaagse bootcamp in Mechelen: vijf dagen volledig ondergedompeld in samenwerking, creativiteit en kennisdeling.

Het programma bestond uit zeven modules, waarin deelnemers werkten aan reële cases, leerden over ecodesign, circulaire businessmodellen en creatief probleemoplossen. Elke dag koppelden we theorie aan praktijk, met tussentijdse reflectiemomenten over de methodes die gebruikt werden. 

Op de laatste dag gaven de deelnemers een mini-training aan een extern publiek. Zo konden ze hun vaardigheden meteen toepassen én feedback verzamelen.

Meer info over Circular Ambassador Program - train-the-trainer edition >

Inspirerende sprekers en circulaire locaties

We mochten twee geweldige gastsprekers verwelkomen: Karine Van Doorsselaer en Sasha De Backer. Daarnaast bezochten we vier bijzondere plekken in Mechelen.

Karine Van Doorsselaer dompelde ons onder in de wereld van ecodesign – van duurzame materialen tot circulair productontwerp.

Sacha De Backer bracht een levendige sessie over trainen en overdrachtstechnieken, die heel wat stof tot nadenken gaf.

Onze uitvalsbasis was het Ondernemershuis in Mechelen, met misschien wel de mooiste tuin van de stad. Dankzij het mooie weer genoten we volop van deze groene oase.

Op woensdag trokken we naar Werfheide/28Rond, waar we in een circulaire setting prototypes ontwikkelden en een kijkje kregen in de oesterzwammenkwekerij.

Op donderdag bezochten we Cilab, waar Jan Merckx de deelnemers meenam in het verhaal achter zijn circulair naaiatelier – een erg inspirerende sessie.

We sloten de week af op de Thomas More-campus in Mechelen, waar de deelnemers het podium kregen om hun pasgeleerde skills te tonen in interactieve workshops rond circulaire thema’s.

Meer dan alleen een opleiding

Natuurlijk waren er koffie, snacks en een overvloed aan post-its. Maar wat er echt uitsprong, was de community die ontstond. Deelnemers uit uiteenlopende sectoren – onderwijs, design, bedrijfsleven en overheid – kwamen samen om te leren, elkaar uit te dagen en samen te creëren.

De feedback was unaniem: CAP leert je niet alleen wat je moet doen, maar vooral hoe je het kunt doen – én moedigt je aan om er je eigen invulling aan te geven.

CAP als onderdeel van het Cmartlife-project

Deze internationale train-the-trainer editie van het Circular Ambassador Program maakt deel uit van het bredere Cmartlife-project, dat ondersteund wordt door het LIFE-programma van de Europese Unie. Cmartlife staat voor Circular Management and Resilience Transition for Life, en wil overheden, bedrijven en burgers ondersteunen bij de overgang naar een circulaire en veerkrachtige samenleving. Het project stimuleert experimenten, kennisdeling en capaciteitsopbouw in heel Vlaanderen en deze CAP-editie is daar een tastbaar voorbeeld van.

Met dit train-the-trainer traject investeren we in het verankeren van circulaire vaardigheden op lange termijn, door professionals op te leiden die hun kennis opnieuw kunnen doorgeven binnen hun eigen netwerken, sectoren of organisaties. Op die manier draagt CAP rechtstreeks bij aan de doelstellingen van Cmartlife: een systeemverandering realiseren die breed gedragen én breed verspreid is.

Wil je meer weten over het Cmartlife-project?

Deel dit artikel