We organiseren onze acties in zes thematische werkagenda's:
Werkagenda's:
Bio-economie
Circulair Bouwen
Chemie/Kunststoffen
Maakindustrie
Voedselketen
Waterkringlopen
Zeven hefboomwerkingen zorgen voor extra ondersteuning:
Hefboomwerkingen:
Beleidsinstrumenten
Circulair aankopen
Communicatie
Innoveren & Ondernemen
Financiering
Jobs & Vaardigheden
Onderzoek
Wat, waarom en hoe?
Waarom gaan we voor een circulaire economie?
Toekomstbeelden 2050
Hoe zien we onze circulaire toekomst?
Over onze aansturing
Wie stuurt wat bij Vlaanderen Circulair?
Waarom een ‘wegwerp’zetel kopen die maar korte tijd meegaat als je een duurzame en kwaliteitsvolle zetel kan huren? Zo ontwikkelde Motief Atelier Lease a couch: een product-dienstformule die de principes van circulaire economie in de interieur- en meubelsector introduceert.
We handelen vanuit een systeemveranderend perspectief waarin de herbruikbaarheid van producten en grondstoffen centraal staat. We streven waardecreatie na in elke schakel van het proces: productie, recyclage, tewerkstelling, opleiding, reparatie, onderhoud en sloop. De productie van een meubelstuk mag geen lineair proces meer zijn, maar een cyclisch model dat start bij de recyclage en sloop niet als het einde van de levenscyclus ziet.
Concreet zien we dat vandaag de meubelindustrie wordt gedomineerd door lijmen en synthetische mousses die de productiesnelheid opdrijven, maar de latere recyclage bemoeilijken. Voor ons project verzamelen we tweedehands meubels waarbij we proberen die materialen zoveel mogelijk te vervangen door natuurlijke, lokale of gerecycleerde grondstoffen en omkeerbare bevestigingstechnieken. In ons prototype de Circular Chair combineren we oude ambachtelijke stoffeertechnieken met de allernieuwste materiaalinnovaties. Al van bij de opbouw houden we rekening met de latere ontmanteling en het hergebruik van scheidbare componenten. Door het kleinschalige productiesysteem en de meer integrale kijk op het fabricageproces kunnen we in onze formule ook sociale tewerkstelling en opleidingstrajecten integreren.
Ten slotte stimuleert onze product-dienstformule de overgang van een economie gebaseerd op consumptie en bezit, naar een economie van gebruik en toegang tot goederen. Doordat het product in onze eigendom blijft, kunnen we de prijs ook drukken en zo duurzame (en duurdere) meubelstukken voor een breder publiek toegankelijk maken.
Motief Atelier VOF
Partners Sofacover bvba, De Schepper - Hof De Neve lv
Organisaties Bedrijfswereld ›
Thema's Recyclage / Upcycling › Businessmodellen › Huren / Delen ›
Sectoren Meubelen & Interieur / Maakindustrie › Sociaal-Maatschappelijk ›